Wednesday, 17 July, 2024

Šuns nepaklusnumas vedžiojant pavadėliu: kaip išvengti augintinio agresijos prieš kitus keturkojus?


Pasivaikščiojimas kartu su mylimu augintiniu – puikus būdas pabėgti nuo rutinos bei atsipalaiduoti. Tačiau šeimininkai dažnai susiduria su augintinių nepaklusnumu – ypatingai, kada greta risnojantį gentainį išvydę šunys šeimininkui pasivaikščiojimą paverčia tikru iššūkiu. Norint padėti sumažinti šių nemalonių situacijų tikimybę, ne pelno siekianti organizacija „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ pateikia naudingas rekomendacijas, padėsiančias kovoti su vedžiojamų šunų agresija prieš kitus keturkojus.   

Atvirkštinio sąlygojimo metodas 

Susiduriant su šia problema, šeimininkams yra patartina išmėginti atvirkštinio sąlygojimo metodą, kurio efektyvumas yra pagrįstas moksliniais tyrimais. Augintiniui susidūrus su dirgikliu, šiuo atveju – kitais šunimis, yra rekomenduojama jį apdovanoti skanėstu. Maistas turėtų būti išskirtinai skanus bei labiau geidžiamas nei tas, kurį augintinis gauna kasdien. Šis tiesioginis paskatinimas augintiniams leis suprasti, jog kiti šunys gali reikšti skanėstus. 

Susidūrus su kitais šunimis taip pat svarbu sutelkti ir išlaikyti šuns dėmesį į save, palaikant atpalaiduojančią atmosferą: glostant, šaukiant augintinį vardu, išlaikant akių kontaktą. Šunys savo dėmesį vienu metu gali sutelkti tik į vieną objektą, tad atkreipdami dėmesį į save lengviau išsklaidysite agresiją prieš kitą šunį. Staigus pavadėlio tempimas atgal, baudimas – nėra racionalūs sprendimai. Bijantiems, jog augintiniai gali patirti dietos problemų, patartina tikslingai subalansuoti visą dienos maisto racioną.

Šeimininko indėlis 

Kovojant su agresija prieš kitus šunis, šeimininko vaidmuo yra ypatingai svarbus. Augintiniai nepatogiose situacijose dažnai atsiduria ne savo noru. Šunų pasaulyje tiesus risnojimas į kitą šunį gali asocijuotis su grėsme bei agresija. Augintinių vedžiojimas siaurais šaligatviais ar panašiomis vietomis gali iššaukti agresiją prieš kitus šunis, tad šeimininkams svarbu į tai atsižvelgti. 

Šuo puikiai jaučia jūsų emocijas bei kūno kalbą, todėl įvykus agresijai svarbu išlikti ramiais bei neparodyti nerimo požymių, nes tai gali paskatinti augintinį būti dar agresyvesniu. Įvykus neprognozuotai agresijai prieš kitą šunį, šeimininkams patartina užstoti kontaktą bei parinkti saugų atstumą nuo dirgiklio, atkreipti šuns dėmesį į save. Svarbu nesuteikti augintiniui galimybės būti agresyviam, o matant, jog agresija nyksta – apdovanokite jį skanėstu.  

Socializavimas 

Dar vienas metodas, kurį galima pritaikyti kovojant su agresija prieš kitus šunis – augintinių socializacija. Šis metodas yra efektyviausias, kuomet šunys yra tarp 3 ir 12 savaičių amžiaus, tačiau, žinoma, dažnu atveju šeimininkai šio laiko tarpo neturi. Laimei, šį metodą galite taikyti ir vyresniems šunims. 

Socializuojant šunis, kurie rodo agresiją prieš kitus gentainius, patariama neskubėti, nes tai gali sukelti jūsų augintiniui nemažai streso. Viską tikslingiausia daryti mažais žingsneliais. Pavyzdžiui, parką, kuriame gausu vedžiojamų šunų augintiniui, rekomenduojama aprodyti palaipsniui – iš tolimesnės distancijos, leisti prisitaikyti prie jame vyraujančio kvapo, garsų. Patartina organizuoti susitikimus su kitu ramaus būdo šunimi, kuris pagelbės jūsų augintiniui apsipratinti socializavimo procese. 

Atvejais, kuomet augintinis rodo išskirtinę agresiją bei gyvūnų gerovės įstatymams nedraudžiant, galima laikinai naudoti „muzzle“ tipo antsnukius. Tokiu būdu šuo turės galimybę socializuotis iš artimesnės distancijos bei nekels grėsmės kitiems augintiniams. Agresijai sumažėjus patartina antsnukio nenaudoti. Šios praktikos tikslas – leisti jūsų augintiniui pajusti komforto lygį, leidžiant laiką su kitais šunimis, bei suprasti, jog šie jam nekelia jokios grėsmės.

Pavadėlis

Paklusnus šuns elgesys su pavadėliu gali padidinti šeimininko kontrolę sutikus kitus augintinius. Pamėginkite iškeisti savo paprastą pavadėlį į skirtą dresūrai bei sekti šiuos žingsnius.

  • Pratinkite savo augintinį prieš pasivaikščiojimą išlikti ramybės būsenoje. Šuniui pavadėlis gali glaudžiai asocijuotis su pasivaikščiojimu – tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl jūsų augintinis turi pavadėlio tempimo refleksą. Treniruokitės namuose 10-15 minučių per dieną tam, kad asociacija tarp pavadėlio ir pasivaikščiojimo dingtų.
  • Neleiskite augintiniui jūsų tempti. Išsiveskite savo augintinį į lauką ir jei šis pradės šėlti bei tempti priekin, sugrįškite atgal į namus. Šį procesą kartokite, kol šuo nurims bei taps pasiruošęs pasivaikščiojimui ramioje būsenoje. Šį procesą reikėtų kartoti prieš kiekvieną pasivaikščiojimą.
  • Pastebėję, jog šuo jus agresyviai tempia – sustokite. Jei susiduriate su tempimo refleksu kiek atokiau nuo namų, ši idėja taip pat gali būti naudinga, tačiau nepamirškite, jog tai reikalauja nemažai kantrybės bei nuoseklumo.  
  • „Vaišinkite“. Matant, jog šuo reaguoja į taikomus metodus teigiamai, apdovanokite šį skanėstu bei leiskite suprasti, jog geras elgesys asocijuojasi su atlygiu.

Jei naudojate ištraukiamą pavadėlį, patartina pamėginti šį iškeisti į vientiso ilgio. Ištraukiamasis pavadėlis šuniui leidžia nepaisyti disciplinos bei vietoje to, jog vedžiotumėte savo augintinį, šis dažniausiai vedžios jus.

Agresijos šaknys

Norint sėkmingai kovoti su agresija tarp šunų, nemažiau svarbu suprasti ir žinoti agresijos priežastis. Agresyvumas kitiems šunims galėjo gimti iš traumuojančių praeities konfliktų su kitais šunimis, socializacijos stokos ar nepriežiūros. Priežastys taip pat gali būti susijusios su baime arba prasta sveikatos būkle. Šeimininkams žinant agresyvumo priežastį gali būti lengviau surasti bei priimti tinkamiausią problemos sprendimo būdą.

Atminkite

Siekiant pakeisti chaotišką augintinių elgesį, reikės dedikuoti nemažai kantrybės, laiko bei pastangų. Jei išvardinti metodai nepasiteisins bei toliau patirsite sunkumus, rekomenduojama siekti profesionalios pagalbos bei kreiptis į patyrusius šios srities specialistus, kurie jūsų augintiniams dresūros būdu padės įgauti bendrų paklusnumo savybių. Kuo skubiau imsite spręsti šią augintinių problemą, tuo greičiaus pavyks jos atsikratyti. 

Informacija paruošta Arno Mackonio iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove.

2024 m. liepos mėn.
Pr A T K Pn Š S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031