Wednesday, 17 July, 2024

Plastiko revoliucija: naujas išradimas leis gaminti tvaresnį plastiką


Žmogaus sukurtas plastikas sukėlė perversmą skirtingose pramonės šakose, tačiau ilgainiui dideli kiekiai neatsakingai išmetamų vienkartinių plastikinių gaminių atvedė prie neigiamų klimato pokyčių. Į kovą su plastiko atliekų iššūkiais stoja inovatyvus produktas, prisidėsiantis prie žiedinės ekonomikos skatinimo ir, tikėtina, pradėsiantis plastiko revoliuciją.

Suomijos korporacija „Neste“ pristatė įmonės mokslininkų kartu su partneriais sukurtą naują produktą „Neste RE“. Tai – aukštos kokybės žaliava, pagaminta iš 100 proc. atsinaujinančių šaltinių bei perdirbtų plastiko atliekų, skirta naujiems plastikiniams produktams ir cheminėms medžiagoms gaminti. 

„Ši tvari alternatyvi žaliava leis polimerų ir cheminių medžiagų pramonės gamybai iš linijinės pereiti į uždarą žiedinės ekonomikos ratą ir taps priemone įgyvendinti plastiko revoliuciją“, – įsitikinęs Lars Börger, „Neste“ polimerų ir cheminių medžiagų iš atsinaujinančių išteklių viceprezidentas.

Naujasis produktas yra išskirtinis dėl jį sudarančių atsinaujinančių ir perdirbtų komponentų. Atsinaujinančios sudėtinės dalys gaunamos iš riebalų atliekų ir liekanų bei iš tvarių augalinių aliejų. Perdirbtos sudėtinės dalys atkeliauja iš chemiškai apdorotų plastiko atliekų, kai jų jau nebūna įmanoma perdirbti mechaniškai: pavyzdžiui, iš daugiasluoksnių skirtingos sudėties plastiko pakuočių.

„Neste RE“ galės būti naudojamas įvairaus tipo plastikuose: nuo sportinių reikmenų iki žaislų, nuo baldų iki automobilių detalių, nuo medicinos įrangos iki buities apyvokos priemonių.

Naujausia Pasaulinės darnaus vystymosi verslo tarybos (WBCSD) statistika rodo, kad tik 8,6 proc. pasaulio ekonomikos yra žiedinė. Tuo tarpu pagrindinės problemos, susijusios su plastiku, yra trumpas plastikinių gaminių gyvavimo laikas ir perdirbami palyginti maži plastiko kiekiai.

Didžioji dalis neatsakingai išmestų vienkartinių plastikinių gaminių gamtoje gali išlikti šimtus metų. „Plastics Europe“ duomenimis, 2018-aisiais Europoje po vartojimo buvo surinkta daugiau nei 29 mln. tonų plastikinių atliekų ir tik 9,4 mln. tonų iš jų buvo perdirbta.

Kita problema – plastikas gaminamas kuriant sintetinius polimerus, dažniausiai naudojant anglies atomus iš naftos ar kito iškastinio kuro. „New Plastics Economy“ skaičiuoja, kad dabar plastiko gamybai sunaudojama pasaulinės naftos gamybos dalis sudaro 6 procentus, o iki 2050-ųjų ši dalis gali išaugti iki 20 procentų.

„Šis naujas produktas neabejotinai padės kovoti su klimato kaita, tiek perdirbant jau egzistuojančias plastiko atliekas, tiek mažinant poreikį naudoti iškastinės naftos išteklius. Jei Baltijos rinkoje sulauksime susidomėjimo šiuo produktu iš vietos verslų, rimtai svarstysime apie jo atvežimą ir į Lietuvą“, – teigia „Neste Lietuva“ vadovas Markus Lindkvist.

„Neste RE“ yra saugus naudoti ir savo kokybe prilygsta įprastiems plastikams. Įmonės pradėti naudoti šią naujovę gali su jau turima gamybos infrastruktūra, dažniausiai renkamasi integruoti produktą į polimerų ir cheminių medžiagų vertės grandines.

2020-aisiais „Neste“ klientų naudojami produktai leido 10 mln. tonų sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, o tai atitinka metinį 1,5 milijono vidutinių ES piliečių paliekamą anglies pėdsaką arba 3,7 milijono lengvųjų automobilių pašalinimą iš kelių per metus.

2024 m. liepos mėn.
Pr A T K Pn Š S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031