Wednesday, 17 July, 2024

Darbo stalas namuose: 7 patarimai patogumo ir grožio dermei pasiekti


Populiarėjant darbui iš namų ar šiaip pamėgus vakarais jaukiai įsitaisyti prie kompiuterio, iškyla klausimas: ką daryti, kad tokia namų biuro vieta negadintų sveikatos ir interjero? Neatsakius į šį klausimą, ne visada pavyksta suderinti grožį ir patogumą. Interjero ir baldų prekybos centro „Domus galerija“ ambasadorė, architektė ir interjero dizainerė Justė Žibūdienė bei salono „Skano“ vadovė Jūratė Radzevičiūtė įvardijo pagrindinius kriterijus darbo stalo gėrio ir grožio dermei namuose pasiekti.

Skirtingoms darbo vietų erdvėms – skirtingi sprendimai

Vis daugiau žmonių renkasi dirbti iš namų arba lanksčiai derina darbą namuose bei biure, tad darbo stalo vietos ir dizaino sprendimas tampa ypač svarbus. Kitu atveju gali lydėti nusivylimas ir nepasitenkinimas: darbo stalas pasirodo netinkamo dydžio, nepatogus, visa darbo vieta – nepakankamai apšviesta.

„Idealiausiu atveju darbo zonai derėtų natūralus dienos apšvietimas. Jei darbo stalas atsidurs priešais langą, gerai jausimės kartkartėmis dirbdami nukreipę žvilgsnį į tolį, pailsindami akis“, – primena vieną pagrindinių principų architektė ir interjero dizainerė J. Žibūdienė. Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad kompromisų pradedama ieškoti nesant atskiro darbo kambario ir kuriant darbo vietą svetainėje. Idealu, jei stalą galite komponuoti prie lango arba, tarkime, tai yra televizoriui skirto baldo tęsinys su aukštesne pakopa. Vis dėlto dažniausiai darbo stalui atitenka neišnaudota niša ar kokia tamsesnė namų erdvė. Tokioje darbo vietoje ypač svarbu parinkti tinkamą dirbtinį apšvietimą.

„Pirmiausia, reikia nuspręsti, kokio tipo stalo reikia – ar tik epizodiškai prisėsime su nešiojamuoju kompiuteriu sąskaitoms ar elektroniniam paštui patikrinti, ar tai jau bus namų biuras, kur praleidžiama daug laiko. Atitinkamai reikėtų rinktis ir stalo gabaritus, atsižvelgiant į kompiuterio rūšį – nešiojamajam kompiuteriui stalo gylis galėtų būti siauresnis, 50–60 cm, o stacionariam monitoriui – 60–70 cm pločio ar platesnis“, – aiškina „Domus galerija“ ambasadorė.

Svarbi stalo ergonomika ir net spalva

Dirbant ilgą darbo dieną rašomasis stalas labai svarbu, kad būtų tinkamo aukščio, kad rankos ir kojos dirbant būtų patogioje padėtyje, o kojos turėtų pakankamą erdvę po stalu. Stalo spalva turi būti rami ir gerai nuteikianti. Populiariausios beržo masyvo medienos darbo stalų spalvos – tamsiai ruda ar kaštono, kuomet stalo paviršiaus danga yra beicuojama ir padengiama laku. Jei norima odinio stalviršio,  dažniausiai pasirenkama žalia odos spalva. Toks pasirinkimas sukuria solidų interjerą bei skleidžia ypatingą darbinę nuotaiką“, – atskleidžia šio namų baldo stiliaus tendencijas salono „Skano“ vadovė J. Radzevičiūtė.

7 kriterijai siekiant stilingos ir ergonomiškos darbo vietos namuose

  1. Tinkamas apšvietimas. Ergonomiška būtų stalą statyti šonu į langą taip, kad natūrali šviesa sklistų iš kairės, jei žmogus dešiniarankis ir, atvirkščiai, iš dešinės, jei žmogus kairiarankis. Jei pasirinkote uždarą nišą ar nuo natūralaus apšvietimo nutolusią vietą, būtinas pakankamas dirbtinis apšvietimas – pakabinamas šviestuvas virš stalo ir/arba reguliuojamas stalinis šviestuvas.
  2. Tinkama stalo padėtis patalpoje. Stalo padėtis, jei tik yra galimybė, neturėtų būti nugara į duris – niekas neturėtų matyti dirbančio žmogaus monitoriaus, nes tai nėra jauku.
  3. Praleidžiamo laiko poreikio įvertinimas. Jei stalu bus naudojamasi retai, tuomet jis neturėtų būti skirtas didelei namų patalpai, nebūti masyvus, o jei namuose bus dirbama nuolat ir daug – tuomet stalas turi būti erdvus, patogus ir jam turi būti skiriama atitinkama erdvė. Atsižvelgiant į poreikius, stalas gali būti tikrai lengvas ir net neatrodyti, jog tai darbo vieta.
  4. Biuro reikmenų kiekio ir vietos įvertinimas. Reikėtų įsivertinti, ar pakanka vos vieno stalčiuko, kurį galima paslėpti po stalo plokštuma, ar vis dėlto reikės susidėti daugybę biuro reikmenų ar net spausdintuvą – tada neišvengsime stalčių bloko ar spintelės. Stalas galėtų turėti ištraukiamus darbinius paviršius iš abiejų pusių, pastatomas lentynėles.
  5. Tinkamas stalviršis. Stalviršis turėtų būti nei per minkštas, nei per kietas. Geriausiai tinka nenatūrali įvairiausių spalvų oda, kuri yra ilgaamžė. Minkščiausia medžiaga yra beržo masyvas – labai patogus ir malonus naudoti, sukuria interjerui itin lengvą ir malonią atmosferą. Be abejo, darbo vietos stilistika turi derėti su bendru namų stiliumi ir neiškristi stilistiškai iš bendro konteksto.
  6. Stiliaus parinkimas darbo vietai. Nepriklausomai nuo to, ar  jums labiau prie širdies modernesnis, ar labiau klasikinis stilius, paieškoję tikrai rasite, ką pasirinkti, tik venkite neskoningos apdailos. Darbo vietą derinkite prie bendro namų stiliaus.
  7. Tinkama kėdė šalia darbo stalo. Jei nedidelis darbo stalas rado vietą svetainėje, gali būti naudojama ir valgomojo kėdė, kurios nebūtina ten laikyti visą laiką. Taip pat galima rinktis mažai pastebimą, nedidelę derančią kėdę.  Vis dėlto, nuolat naudojamam darbo stalui reikės specialios ir ergonomiškos darbo kėdės, kurią reiktų priderinti prie stalo stiliaus.

J. Radzevičiūtė taip pat pataria neskubėti įsigyti rašomąjį stalą, pasvarstyti, įsivertinti savo poreikius, nes pasirinkti tikrai yra iš ko. Viena iš rekomendacijų renkantis – vengti medžio drožlių plokštės, o vietoje to rinktis medžio (beržo) masyvo baldus – jie daug patvaresni ir ilgaamžiškesni. „Dirbdami namuose privalėtume sukurti produktyvią aplinką, kurioje veiktų gyvenimo kokybės varikliai. Darbo vieta turi motyvuoti, didinti darbo efektyvumą, įkvėpti“, – įsitikinusi salono „Skano“ vadovė.

2024 m. liepos mėn.
Pr A T K Pn Š S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031