Wednesday, 17 July, 2024

Išvardino pradedančiųjų sportuoti klaidas: daugelis bijo paklausti patarimo


Pakilote nuo biuro stalo, pradėjote reguliariai sportuoti, kasdieniame meniu traškučius ir saldžius gėrimus išmainėte į vištieną ir avokadus, tačiau norimas tikslas ištirpdyti ar priauginti kilogramus kaip nepasiektas, taip nepasiektas. Maža to, po kiekvienos treniruotės sporto klube vos pavelkate kojas ir jaučiatės toks išsunktas, kad galvoje kirba tik viena mintis – ką darote negerai?

Specialistai vieningi – atsakymas dažniausiai slypi detalėse, kurias puikiai išmano patyrę sportininkai, bet dažnam pradedančiajam jos tampa siurprizu.

„Pradedantys sportuoti dažnai bijo pasirodyti neišmanantys ir paklausti patarimų. O siekiant aiškių tikslų svarbu taikyti tikslias bei teisingas priemones jiems pasiekti. Remdamasis patirtimi galiu pasakyti, kad pagalbos reikia maždaug aštuoniems iš dešimties naujai atėjusių sportuoti. Ir kad kūnas nepatirtų žalos, ir kad tie rezultatai būtų pasiekti, ir galiausiai, kad savijauta būtų optimali“, – sako sporto klubo RE.FORMATAS sporto veiklų vadovas Andžej Gunevič.

Dažniausios klaidos

Jo teigimu, kiekvienas žmogus yra unikalus – su savo stiprybėmis, silpnybėmis ir galimybėmis.  Tačiau tikrai ne kiekvienas turi pakankamai žinių, leidžiančių tiksliai nustatyti kelią, kuris vestų norimo rezultato link.

„Dažna klaida – pervertinti savo galimybes supainiojant žanrus. Tarkime, jeigu aš bėgioju dešimt kilometrų kasdien ir gerai jaučiuosi, tai nereiškia, kad tokia savijauta išliks ir treniruoklių salėje – tai nelygintini dalykai“, – dėsto A. Gunevič.

Sporto medikas Mantvydas Šilkūnas pastebi, kad dažniausiai siūlomos korekcijos pradedantiesiems sportuoti tiksliai atspindi, su kokiomis problemomis susiduria šiuolaikinė karta – sėdimą darbą dirbantys biurų darbuotojai.

„Dažniausiai tenka koreguoti neaktyvius sėdmens viduriniuosius raumenis, šoninių pilvo raumenų silpnumą, mentę stabilizuojančių raumenų problemas. Sėdimas darbas, ypač prie kompiuterio, lemia pertemptus kaklą tiesiančius raumenis, viršutinius pečių raumenis. Silpnėja nugaros raumenys, formuojasi priekinė galvos padėtis, trumpėja krūtinės raumenys, trumpėja ir šlaunų raumenys“, – vardija M. Šilkūnas.

Mityba lemia net 70 proc. rezultatų sėkmės

Daugiausiai „siuprizų“ pradedantiems sportuoti sukelia klausimai apie mitybą. Būtent ši sritis apipinta didžiausiu neteisingų stereotipų ar teiginių kamuoliu.

„Dažniausias atsakymas į klausimą, kodėl nepavyksta pasiekti norimo tikslo: netinkamai sureguliuota mityba. Iš tiesų, sportas dažniausiai yra tik pagalbinis įrankis. Jeigu mitybos planą suderinsime svorio mažinimui, tai sportas bus kaip įrankis, padėsiantis pasiekti tą tikslą. Bet sportas sudaro 20-25 proc. efektyvumo, o visa kita yra mityba ir poilsis. Mitybai yra priskiriama net 70 proc. rezultatų sėkmės. Todėl, jeigu mityba nėra orientuota į tikslo siekimą, jo pasiekti ir nepavyksta, nepaisant šimtais litrų išlieto prakaito treniruoklių salėje“, – pasakoja mitybos specialistė Eglė Saulevičienė.

Jos teigimu, sudėtingiausia žmonėms būna keisti mitybos įpročius.

„Tai tikrai nėra paprasta – tenka net eiti prieš savo valią. Tačiau ilgainiui net ir dirbantys biuruose ar nuolat skubantys žmonės prisiderina ir nebemato tame problemos“, – pažymi E. Saulevičienė ir pabrėžia, kad rezultatui pasiekti reikalingas kompleksiškumas.

„Dažniausi trukdžiai: žmogus valgo, kur papuola ir kada papuola. Arba, pavyzdžiui, įtraukia į racioną, avokadą, nes žino, kad jis naudingas sveikatai, ir galvoja, kad jau pakeitė mitybą. Tačiau dar didesnė klaida yra badavimas metant svorį. Iš tiesų badaudamas žmogus tik stabdo medžiagų apykaitą ir priverčia organizmą dar labiau saugoti paskutinius energijos resursus ir riebalus“, – klaidas atskleidžia E. Saulevičienė.

Siūlys unikalią programą

Įvertinus šiuos aspektus RE.FORMATO sporto klube buvo parengta unikali „Sporto realizmo“ programa, kuria siekiama, kad žmogus geriau pažintų save, netraumuotų savęs persistengdamas ir galėtų siekti realistiškų tikslų. Pradedančiam sportuoti arba šiaip norinčiam atrasti teisingą kelią į sveiką gyvenimą žmogui programoje užtikrinami trys komponentai: sporto medicinos specialisto ir kineziterapeuto konsultacijos, nustatant aiškias žmogaus galimybes ir tiksliai parenkant jam pratimus, bei mitybos eksperto patarimai.

„Svarbiausia, kad visas procesas būtų sąžiningas: tiksliai nustatyti veiksmai realistiškiems tikslams pasiekti ir nuoširdus jų laikymąsis. Ne mažiau svarbus ir grįžtamasis ryšys, stebint progresą ir konsultuojantis jo eigoje. Pradedantiems sportuoti reikalinga tiek kūno, tiek ir minčių reforma, kuri gali būti efektyviai pasiekiama pasitelkus kompleksiškas priemones“, – teigia A. Gunevič.

2024 m. liepos mėn.
Pr A T K Pn Š S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031