Kojų patinimu ar varginančiu šlapinimusi besiskundžiančių pacientų, ieškančių pagalbos ar patarimo, vaistininkai sulaukia nuolat. Tačiau jie pastebi, kad tikrai retas žino ar įtaria, jog šie simptomai – galimos inkstų patologijos išraiška. Vaistininkai perspėja, kad inkstų ligos gali varginti ir daug baltymų suvartojančius sportininkus bei tuos, kurie nusprendžia išbandyti baltymų dietą.
„Iš pažiūros nekalti simptomai į vaistinę atgena besiskundžiančius pavyzdžiui kojų tinimu, bet kartais net vizualiai galima matyti, kad iš tiesų pacientas kenčia nuo inkstų patologijos. Paburkęs veidas, „maišeliai“ po akimis ir blyški, kiek gelsvoko atspalvio oda rodo, kad ne apie kojų tinimą ar šlapinimąsi, o apie inkstus pirmiausia reikia pagalvoti. Gaila, tačiau kartais ligos užpuola ir nusprendusius laikytis „nekaltos“ baltymų dietos“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Edita Stankevičiūtė.
Inkstų ligos – tylios ir labai pavojingos
Specialistės teigimu, inkstai yra gyvybiškai svarbus organas, iš kraujo šalinantis medžiagų apykaitos produktus, reguliuojantis druskos ir skysčių pusiausvyrą.
„Inkstai turi daug svarbių funkcijų, bet, vaizdžiai tariant, sutrikus inkstų funkcijai organizmas pradeda pats save nuodyti, – organizme kaupiasi nereikalingos medžiagos, didėja kraujospūdis. Ir šios ligos ypač pavojingos dėl to, kad jos dažniausiai diagnozuojamos per vėlai, nes ligų pradžioje žmogus nejaučia jokių simptomų, o liga lėtai progresuoja“, – aiškina specialistė.
Inkstų sutrikimo priežasčių yra daug, dažnai jį gali lemti širdies ir kraujagyslių ligos, aukštas arterinis kraujo spaudimas, nutukimas, rūkymas, alkoholis, cukrinis diabetas.
„Inkstų ligas sukelia ir lėtinės infekcijos ligos, net tokios kaip gripas, angina ar peršalimas. Tačiau pavojingiausi infekcijos sukėlėjai yra chlamidijos, mikoplazmos, ureaplazmos, trichonomos, gonokokai. Jie prasiskverbia į inkstų kraujagysles, dažniausiai sukelia uždegiminį procesą, kai yra nusilpęs imunitetas“, – sako E. Stankevičiūtė.
Nepagalvoja, kad kenkia ir dietos
Vaistininkės teigimu, nedaugelis susimąsto, kad inkstams kenkia per didelis baltymų kiekis.
„Inkstų funkciją gali sutrikdyti ir baltyminės dietos, kurių laikosi greitai norintys numesti svorį taip pat ir intensyviai besitreniruojantys sportininkai. Svarbu žinoti, kad inkstai aktyviai dalyvauja baltymų, angliavandenių, riebalų apykaitoje ir per didelis baltymų kiekis gali sutrikdyti inkstų funkciją. Tai dar viena priežastis prieš nusprendžiant laikytis dietos pasitarti su specialistais, dietologais, kad norėdami gero neprisišauktumėte bėdos“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.
Bėdos gali pridaryti ir neatsakingai bei nesuderintai vartojami medicininiai preparatai.
„Atrodo tiek kartų kartota, kad vaistus būtina vartoti atsakingai, taip, kaip paskyrė gydytojas ir tikrai neimprovizuoti geriant skirtingus preparatus vienu metu, bet, deja, tai žino tikrai ne visi. Tarkim tokie „nekalti“ vaistai kaip nuskausminamieji, kurių šiuolaikinis žmogus griebiasi vos suskaudus. Tiek analgetikai, tiek nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai vartojami ilgą laiką yra tikrai žalingi inkstams. Jiems šalutinį poveikį taip pat turi priešgrybeliniai vaistai, kai kurie antibiotikai, statinai. Jau nekalbant apie kai kurias vaistų „kombinacijas“. Todėl tikrai skatiname pacientus domėtis ir rūpintis vaistų suderinamumu, įsitikinti, kad jų vartojami vaistai gerai „sutaria“ tarpusavyje“, – sako „Gintarinės vaistinės“ specialistė.
Išeitis: klausyti organizmo
Įtarti inkstų veiklos sutrikimus ir kreiptis į gydytoją verta kai sutrinka šlapinimasis – šlapinamasi rečiau, o šlapimas tamsios spalvos, turi amoniako kvapą. Taip pat neignoruokite, jei patinsta paakiai, kojos, atsiranda apetito stoka, bendras silpnumas, sausumas burnoje, dažniau jaučiate troškulį.
„Inkstų ligas taip pat lydi nuovargis, nemiga, pakyla arterinis kraujo spaudimas. Kraštutiniais atvejais atsiranda drebulys, jaučiamas metalo skonis burnoje, aštrus skausmas nugaros apačioje. Jį gali sukelti akmenligė – dažniausia inkstų patologija. Beje, žinokite, kad negalima ir net pavojinga ilgai kęsti norą šlapintis, nes šlapimo sulaikymas pūslėje sukelia spaudimą inkstuose“, – vardina E. Stankevičiūtė.
Norint išvengti inkstų ligų, reikia laikytis sveiko gyvenimo būdo.
„Gerkite pakankami vandens, sumažinkite druskos kiekį, nepiktnaudžiaukite vaistais, alkoholiu, kofeinu. Reikėtų vengti valgyti riebios mėsos ir riebios paukštienos, grybų, keptų patiekalų, rūkytų ir konservuotų gaminių, dešrų, aštrių padažų, garstyčių, krienų, stiprios kavos, druskos“, – patarė „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė.