Wednesday, 17 July, 2024

Nosies purškalai: kada padeda, o kada tampa pavojingi?


Ar nosies purškalai sukelia priklausomybę? Ar jie gali ne palengvinti, bet apsunkinti ligos eigą? Mažeikių „MediCA klinika“ šeimos gydytojas Edvinas Čeberka įsitikinęs, kad tinkamai vartojami vaistai žalos nepadarys, tačiau neretai pacientai nepaiso vartojimo instrukcijų ir nesikreipia į specialistus iškilus klausimams apie medikamentų vartojimą.

Svarbu paisyti nurodymų

Pasak gydytojo, šaltuoju metų laikotarpiu padaugėja kvėpavimo takų susirgimų. Dažniausias šiuos susirgimus lydintis simptomas – sloga. Norint išvengti jos komplikacijų, būtina laikytis tinkamos nosies higienos. Tiek palaikyti, tiek sušvelninti ar panaikinti slogos simptomus padeda ir nosies purškalai.

„Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti, todėl svarbu perskaityti vaisto informacinį lapelį, atkreipti dėmesį į vartojimo ypatumus, trukmę bei šalutinius poveikius. Ir, žinoma, laikytis gydytojo ar vaistininko rekomendacijų, kaip tinkamai vartoti preparatą. Deja, bet pacientai tai dažnai pamiršta arba į tai žiūri pro pirštus ir pasidaro bėdų“, – pabrėžia E. Čeberka.

Gali išsivystyti priklausomybė

Prie simptominių gydymo būdų priskiriami nosies purškalai pagal sudėtį skirstomi į dekongestantus, druskos–vandeninius tirpalus ir steroidinius purškalus.

Gydytojo teigimu, purškalai dekongestantai veikia sutraukdami nosies kraujagysles – taip jie mažina nosies paburkimą. Šių preparatų veiklioji medžiaga yra ksilometazolinas.

„Gamintojai rekomenduoja dekongestantų nevartoti ilgiau kaip 5-7 paras dėl jų sukeliamo pripratimo. Tačiau jau ir po 3 parų vartojant gali išsivystyti priklausomybė vaistui – pablogėti simptomai, išsausėti nosies gleivinė, o nutraukus vaistus – sugrįžti nosies užburkimas“, – sako E. Čeberka.

Dėl šių priežasčių „MediCA klinika“ gydytojas rekomenduoja vaistą vartoti tiksliai, kaip nurodo gamintojai – neviršyti 1 įpurškimo į kiekvieną šnervę daugiau kaip 3 kartus per parą ir prieš vartojant bei pasireiškus šalutiniam poveikiui būtinai pasitarti su gydytoju.

Kita nosies purškalų rūšis – druskos–vandeniniai tirpalai – drėkina nosies gleivinę ir išvalo nosies ertmes bei taip padeda išsaugoti sveiką kvėpavimo sistemą. Preparato sudėtyje naudojamos natūralios medžiagos – jūros vanduo ir išgrynintas vanduo, todėl šį nosies purškalą galima vartoti ilgiau – iki 2 savaičių. Vartojant šį tirpalą rekomenduojama atlikti iki 3 įpurškimų į kiekvieną šnervę 3 kartus per dieną.

„Patarčiau nesižavėti liaudies medicinos receptais ir vandeninį tirpalą rekomenduočiau įsigyti iš vaistinės, o ne gamintis patiems, kadangi per didelis druskos kiekis žalingai veikia nosies gleivinę“, – pastebi medikas.

Trečioji nosies purškalų grupė – steroidiniai preparatai – yra receptiniai vaistai, skiriami pacientui nustačius alerginę slogą, nosies polipus, todėl gydymo trukmė priklauso nuo ligos pobūdžio. Šių nosies purškalų sudėtyje yra įvairių kortikosteroidų, dažniausiai – mometazono ir flutikazono, kurie veikia mažindami uždegimą. Rekomenduojama didžiausia dozė – po 2 įpurškimus į kiekvieną šnervę vieną kartą per dieną.

„Negalima pradėti vartoti šių purškalų be gydytojo paskyrimo, nes esant negydytai nosies pūslelinei, bakterinei infekcijai ar po nosies operacijų, traumų liga gali pasunkėti“, – tvirtina šeimos gydytojas.

Nuo neigiamų padarinių gelbsti operacija

Pastebima, kad neteisingai, per ilgai vartojant nosies purškalus gali ne tik išsivystyti priklausomybė, bet ir suprastėti ar net dingti uoslė. Taip kartais nutinka dekongestantus ilgą laiką vartojantiems žmonėms – jiems atsiranda hipertrofinė sloga, kurios metu išburksta nosies kriauklių gleivinė ir yra blokuojami uoslės receptoriai.

„Kartais pasitaiko tokių atvejų, kai žmogus nebegali normaliai kvėpuoti pats, užuosti, nes nosies purškalus naudoja dešimt metų – tada padeda nebent operacija“, – perspėja gydytojas.

Per ilgai vartojami vaistai nuo slogos gali sukelti ir kraujavimą iš nosies. Ilgainiui tokie purškalai verčia atrofuotis nosies gleivinę, ji išplonėja, todėl tampa lengviau ją pažeisti ir prasidėti kraujavimui.

2024 m. liepos mėn.
Pr A T K Pn Š S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031