Friday, 29 November, 2024

Echoskopiniai tyrimai – vis dar nepakankamai įvertinta profilaktikos procedūra


Nemalonūs pojūčiai kūne: padidėjęs širdies ritmas, sąnarių ar pilvo skausmas dažnai gali atrodyti nekalti simptomai, tačiau tuo pat metu signalizuoti ir apie rimtas ligas. Panevėžio „MediCA klinika“ gydytojas echoskopuotojas Tadas Petkevičius sako, kad tokiais atvejais geriau nieko nelaukti ir atlikti echoskopinius tyrimus, kurie per kelias minutes leidžia nustatyti skausmo ar naujų darinių atsiradimo priežastis.

„Ultragarsinis tyrimas gali padėti nustatyti įvairių kūno organų negalavimo priežastis,  yra visiškai saugus ir nesukelia jokių šalutinių poveikių. Todėl puikiai tinka tirti tiek vaikus, tiek vyresnio amžiaus žmones“, – echoskopinio tyrimo privalumus vardina T. Petkevičius.

Rezultatai – per kelias minutes

Ultragarsinis tyrimas, dar kitaip vadinamas echoskopiniu tyrimu, yra visiškai nekenksmingas sveikatai, kadangi neskleidžia spinduliuotės. Jis – neskausmingas, atliekamas greitai, o rezultatai pateikiami realiu laiku. Šis tyrimas paprastai taikomas pacientams, jaučiantiems skausmą tam tikroje kūno vietoje, sutrikus virškinimui, šlapinimuisi ar užčiuopus neaiškius darinius. Taip pat norint stebėti jau anksčiau pradėto gydymo efektyvumą bei profilaktiniam patikrinimui.

„Echoskopinis tyrimas leidžia pakankamai tiksliai įvertinti tiriamų organų dydžius, formas, jų struktūrą, taip pat nustatyti, ar nėra reikšmingų pakitimų, naujų darinių, pavyzdžiui, auglių, cistų ar akmenų. Dažniausiai atliekamas viršutinio pilvo aukšto echoskopinis tyrimas – kepenų, tulžies pūslės, tulžinių latakų, kasos, pilvinės aortos ir blužnies. Labai dažna tenka tirti ir inkstus bei šlapimo pūslę, kiek rečiau – skydliaukę ir prostatą“, – pasakoja gydytojas echoskopuotojas.

T. Petkevičius pratęsia, kad echoskopinį tyrimą galima saugiai kartoti stebint ligos dinamiką. Jis taip pat leidžia geriau rūpintis onkologinėmis ligomis sergančiais pacientais ilgo gydymo ar stebėjimo laikotarpiu.

Svarbu tinkamai pasiruošti

Gydytojas sako, kad nors dalis pacientų galvoja, kad echoskopiniams tyrimams nereikia specialaus pasiruošimo, vis tik kelių taisyklių svarbu laikytis.

„Prieš planinį pilvo ultragarsinį tyrimą pacientai turėtų būti nevalgę apie 6 val. Taip pat rekomenduojama bent kelias dienas iki tyrimo vengti pilvo pūtimą sukeliančių produktų – tai padės išvengti susikaupusių dujų, kurios sunkina apžiūrą. Tuo metu prieš inkstų, šlapimo pūslės prostatos tyrimą reikėtų išgerti vandens ir nesišlapinti – šlapimo pūslė turi būti pilna“, – aiškina Panevėžio „MediCA klinika“ gydytojas echoskopuotojas T. Petkevičius.

Ultragarsinis tyrimas dažniausiai atliekamas žmogui gulint ant nugaros ar šono. Echoskopo daviklis priglaudžiamas prie vandens pagrindo geliu suteptos odos ties tiriamu organu ir slankiojamas aplink jį –gydytojas ekrane mato vaizdą, kurį gali analizuoti ir vertinti. Priklausomai nuo tiriamų organų ir žmogaus pasiruošimo, medicininė apžiūra trunka nuo 10 iki 25 min.

Geriausia ligų prevencija – ankstyva diagnostika

T. Petkevičiaus teigimu, nors dažniausiai echoskopiniai tyrimai yra paskiriami siekiant nustatyti tam tikrą diagnozę ar stebėti žmogaus kūno organų pakitimus, juos naudinga atlikti ir profilaktiškai. Taip galima nustatyti ligą ankstyvoje stadijoje, pasirinkti tinkamus gydymo metus ir ją suvaldyti, nepakenkiant žmogaus gyvenimo kokybei.

„Nepaisant to, kad echoskopiniai tyrimai yra neskausmingi ir nekenksmingi, nemaža dalis žmonių yra linkusi jų vengti. Kiti neturi didelės motyvacijos, nes tyrimai nėra privalomi, o jokių simptomų dar nejaučia. Deja, bet uždelsus ir išsityrus per vėlai, dažnai nustatomos jau įsisenėjusios ligos, kurioms reikalingas daug sudėtingesnis ir ilgesnis gydymas“, – pasakoja Panevėžio „MediCA klinika“ gydytojas echoskopuotojas.

Tai, kaip dažnai reikėtų atlikti profilaktinius vidaus organų echoskopijos tyrimus, priklauso nuo žmogaus sveikatos, gyvenimo būdo, gretutinių ligų ir genetikos. Vyresniems nei 40 metų pacientams T. Petkevičius rekomenduoja išsitirti kas metus, nes jau tada galima aptikti pokyčių organizme. Tuo metu jaunesniems nei 40 metų asmenims profilaktinius tyrimus užtenka pasidaryti maždaug kas dvejus metus.

2024 m. lapkričio mėn.
Pr A T K Pn Š S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930