Kepimui lauke skirtos mėsos pardavimai išduoda, kad lietuviai kepsnines ir šašlykines aktyviausiai naudoja nuo gegužės iki rugpjūčio mėnesio, o vienas didžiausių pastarųjų metų atradimų – šviežios paukštienos dešrelės. Tad ką naujo ir originalaus grilio mėgėjai gali išbandyti šį sezoną?
„Geriausiai lauko kepsninių sezoniškumą atspindi šašlykų pardavimai. Kiaulienos šašlykų pardavimai pastebimai ūgteli jau kovą-balandį, daugiausiai jų nuperkama gegužės-liepos mėnesiais – šiais mėnesiais jų parduodama nuo trijų iki dešimties kartų daugiau nei ne sezono metu. Panašios ir paukštienos šašlykų tendencijos: juos žmonės aktyviau ima pirkti balandį, o nuo gegužės iki rugpjūčio paklausa išauga net iki 20-ies kartų, lyginant su žiemos mėnesiais“, – sako Vilma Drulienė, „Maximos“ komercijos vadovė.
Ne toks įstabus, bet juntamas šis sezoniškumas ir šviežios mėsos bei paukštienos dešrelių skyriuje. Jų pardavimai vasaros mėnesiais ūgteli 20–50 proc. Beje, šviežios paukštienos dešrelių paklausa auga jau kelerius metus iš eilės: 2017-aisiais ji padidėjo daugiau nei du kartus, o pernai išaugo dar ketvirtadaliu. Į tai reaguoja ir gamintojai, kuriantys naujas receptūras ir siūlantys naujus produktus pirkėjams. Vien šiais metais „Maximos“ parduotuvių lentynose atsirado šešios naujos kepamųjų vištienos dešrelių rūšys.
Dar vienas kepsninių naudotojų pamėgtas gardumynas – brandinta jautiena. Perkamiausių brandintos jautienos gaminių pardavimai į viršų šauna gegužės mėnesį ir išsilaiko apie du-tris kartus didesni nei kitais mėnesiais iki pat rudens. Lyginant 2018 metų pardavimus su 2017-aisiais, tokios mėsos lietuviai „Maximos“ parduotuvėse nupirko apie du kartus daugiau.
Šiam grilio sezonui prekybos tinklas paruošė naujovių: jau dabar didžiosiose „Maxima XXX“ parduotuvėse pirkėjai gali rasti jautienos maltinių mėsainiams, brisketų (krūtininės), kelių rūšių didkepsnių, vadinamųjų „steikų“, šonkaulių bei kiaulienos šonkaulių. Mažesnėse „Maxima XX“ parduotuvėse taip pat prekiaujama jautienos maltiniais mėsainiams, kiaulienos šonkauliais.
Ką kitokio, dar neragauto galima pasigaminti su šiais mėsos gaminiais? „Maximos“ maisto gamybos ekspertas siūlo išbandyti keletą receptų.
Jautienos šonkauliai
Reikės: jautienos šonkaulių (apie 2,5 kg), 150 g rudojo cukraus, šaukšto rūkytos paprikos miltelių, kelių žiupsnelių česnakų miltelių bei aitriosios paprikos miltelių, žiupsnelio cinamono, druskos bei pipirų, 200 ml barbekiu padažo, 100 ml obuolių sulčių.
„Pirmiausia nuo šonkaulių nulupkite ploną plėvelę – kepant su ja šonkauliai bus kietesni, be to prieskoniai ir grilio kvapas mažiau įsigers į mėsą. Pirmiausia šonkaulius nuplaukite po šaltu tekančiu vandeniu, gerai nusausinkite popieriniu rankšluosčiu ir ištrinkite prieš tai jau sumaišytais prieskoniais. Prieš kepant vidinė grilio temperatūra turi būti apie 150°C, tokią ją reikėtų stengtis išlaikyti ir visą kepimo laiką – apie 30 min. Stenkitės grilio neatidarinėti“, – patarimais dalinasi „Maximos“ maisto gamybos ekspertas Aidas Poleninas.
Po 30 kepimo minučių šonkaulius perkelkite ant aliuminio folijos ir apliekite 50 ml šiltomis obuolių sultimis, suvyniokite folijoje nepalikdami tarpų. Grilio temperatūra padidinkite iki maždaug 190°C ir kepkite uždengtu grilio dangčiu apie 30 minučių. Po tiek laiko šonkauliai turėtų būti beveik iškepę, o jų vidinė temperatūra turėtų siekti apie 75°C. Apie 10 minučių pakaitinkite šonkauliukus išimtus iš folijos maždaug 120°C. Tuomet šonkaulius keletą kartų iš abiejų pusių kas 5 minutes aptepkite šiltu barbekiu padažu, po 3-iojo karto uždarykite grilio dangtį ir pakepkite dar 5 minutes.
Jautienos kepsnys
Reikės: jautienos nugarinės su išpjova kepsnio, druskos, pipirų, mėsos prieskonių, rūkytos paprikos miltelių, česnakų miltelių.
„Įtrinkite kepsnį prieskoniais ir įkaitinkite grilių iki maždaug 200-260°C. O toliau jau kepkite iki tokio iškepimo lygio, koks jums labiausiai patinka. Pusžalį kepsnį iškepsite kepdami jį 6 minutes iš vienos pusės ir tuomet apie 3-4 minutes iš kitos, tokio kepsnio vidinė temperatūra turėtų būti apie 50°C. Vidutiniškai kepsnį iškepsite jį kepdami 7 minutes iš vienos pusės ir apie 5-6 minutes iš kitos pusės, vidinė kepsnio temperatūra turėtų būti apie 60°C. Gerai iškepto kepsnio vidinė temperatūra turėtų būti apie 70°C, tokią ją pasieksite kepdami kepsnį 9 minutes iš vienos pusės ir apie 7-8 minutės iš kitos“, – atskleidžia Aidas Poleninas.
Mažus ir nestorus jautienos kepsnius virš gerai įkaitusių žarijų dažniausiai užtenka pakepti po 2–3 minutes kiekvieną pusę, tokiu atveju kepsniai bus vidutiniškai iškepti. Jeigu turite, naudokite ketaus groteles – jos geriau įkaista, kepsniai skaniau ir gražiau apskrunda.