Ką dažniausiai valgote pusryčiams? Priešpiečiams? Vakarienei? Retas, vardindamas kasdien valgomą maistą, nepaminės juodos ar baltos duonos. Šis daug ruošimo nereikalaujantis maisto produktas užima svarbią vietą mūsų kasdieniame maisto racione, yra pagrindinis angliavandenių šaltinis ir suteikia mums būtinos energijos. Įdomus faktas – 2018–2019 m. atlikto duonos tyrimo duomenimis, net 52 proc. Lietuvos gyventojų tik parduotuvėje nusprendžia, kokią duoną – šviesią ar tamsią jiems rinktis. Apsispręsti būtų lengviau, žinant pagrindines duonos skonines savybes ir derinimo principus. Patyręs virtuvės šefas sutiko padėti ir pasidalinti patarimais, kurie kasdienį duonos valgymą paįvairins naujais skoniais ir atradimais.
Juoda duona tinka intensyviems skoniams ir desertams
Juoda, iš rugių gaminama duona yra sotesnė, pasižymi sodresniu skoniu. Virtuvės šefas Jevgenij Volkov atskleidžia, kad juodą duoną skaniausia valgyti su intensyvesnių skonių produktais. „Svarbu, kad ne tik duonos, bet ir pačių produktų skonis jaustųsi burnoje. Ruginę duona geriausia rinktis prie sriubų. Su karštais patiekalais juodą duoną derinti tenka labai retai, nebent ją lengvai apkepinus. Iš abiejų pusių šiek tiek pakepta, traškesnė juoda duona tinka ir sumuštiniams, lengviems užkandžiams, skanu ją valgyti ir su raudona mėsa.“
Virtuvės šefas J. Volkov rekomenduoja juodą duoną derinti su rūgštesniais, puresniais, saldesniais patiekalais. „Ši duona yra universali, daug kur tinka, todėl ją ruošdamas maistą naudoju dažniau. Galima žaisti su jos saldumu, rūgštumu, storumu. Juodą duoną skanu derinti su uogiene, pavyzdžiui, sumaišyti juodos duonos trupinius su aviečių uogiene ar džemu. Gausis skanus ir sotus desertas. Sudžiūvusią juodą duoną sumalęs į džiūvėsėlius, gaminu savo mėgstamą paprastą desertą. Tereikia džiūvėsėlius sumaišyti su minkštu varškės sūriu, rudojo cukraus sirupu ir mėgautis nauju skoniu.“
Šviesią duoną naudokite sumuštiniams
Traškia plutele, purumu viliojanti šviesi, iš kviečių gaminama duona dažnai būna saldesnė ir neutralesnė. J. Volkov akcentuoja, kad baltą duoną geriau valgyti su švelnesnio skonio patiekalais, sūdyta žuvimi. „Šviesesnę duoną rekomenduoju naudoti sumuštiniams. Ją galima derinti prie lašišos. Jeigu derinsime su intensyvesnį skonį turinčiais produktus, jie užgoš baltą duoną. Aš siūlyčiau rinktis silpnai sūdytą žuvį, užtepėles, tuną ir pomidorą. Galima ir česnaku pagardinti, bet jo turėtų būti nedaug. Baltą duoną pakepus orkaitėje, ji taps traški, todėl sumuštiniai bus dar gardesni.“
Kalbėdamas apie mėgstamus receptas su šviesia duona, J. Volkov pasakoja, kad labiausiai jam patinka šviesią duoną keliose vietos įpjovus, į įpjovimus sudėti vytintą kumpį, įvairiausias žoleles ir pakepti orkaitėje. Pasak virtuvės šefo, padžiūvusią baltą duoną galima sunaudoti ir tokiu būdu: sumalti į trupinius, sumaišyti su šlakeliu giros arba vyno ir gautą traškią masę derinti su kokiu nors žuvies ar jautienos patiekalu.
Tradicinei duonai ištikimi lietuviai mėgsta ir naujus skonius
Artūras Kokoškinas, „Vilniaus duonos“ komercijos direktorius, pasakoja, kad nuo neatmenamų laikų gaminama juoda duona svarbų vaidmenį užima ne tik ant lietuvių stalo, bet ir šalies kultūroje, tradicijose. „Pastebime, kad žmonės nori likti ištikimi šalies papročiams – 2018–2019 m. atlikto tyrimo duomenimis, net 85 proc. Lietuvos gyventojų teigia mėgstantys juodą duoną, o baltą – 43 proc.“
Tačiau „Vilniaus duonos“ komercijos direktorius pažymi, kad pardavimų skaičiai rodo, jog ir šviesi, ir tamsi duona pasidalina pirkėjų skaičių po lygiai. Pasak A. Kokoškino, keičiasi šviesios duonos pateikimo formos, jos asortimentas vis plečiamas, todėl ji noriai perkama. „Šiandien šviesi duona kepama įvairių skonių, skirtingų sudėčių, net formų ir porcijų. Platus pasirinkimas leidžia kiekvienam atrasti savo mėgstamą skonį, nuo itališkos čiabatos, skrudinimui skirtos duonos iki sveikuolių mėgstamų avižinių ar grūdais skanintų duonelių.“ „Vilniaus duonos“ komercijos direktorius pabrėžia, kad svarbu ne tik žinoti, su kuo dera balta ar juoda duona, bet ir patiems eksperimentuoti, ieškoti naujų skonių, išbandant naują ar derinant mėgstamą duoną su įvairiais patiekalais.